POZNAŃSKI CHÓR CHŁOPIĘCY - ORGANIZATOR dyr. Jacek Sykulski Koncerty: 6.01.23, godz. 17:00 Kościół Ewangelicko-Augsburski w Poznaniu
8.01.23, godz. 16:00 Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik" w Gostyniu
Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury. Nowy podmiot utworzono z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku, kiedy to został założony przez wybitnego dyrygenta Jerzego Kurczewskiego (1924-1995). Chór koncertował ponad 3000 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Berliner Dom, Notre Dame w Paryżu, Konzerthaus Berlin, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Sanktpetersburska czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. W latach 1992 – 2003 chór działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy – Polskie Słowiki. Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. W szacunku dla tradycji chór tworzy nową jakość w światowej chóralistyce, poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, autorskich technik pracy z głosami, warsztatów ze specjalistami, kształtowanie oryginalnego i naturalnego brzmienia chóru chłopięco – męskiego, a także wykonywanie muzyki napisanej w XXI wieku, często specjalnie dla zespołu. Działa w ścisłej współpracy z istniejącą od 1957 roku z Poznańską Szkołą Chóralną J. Kurczewskiego, do której uczęszczają młodzi śpiewacy. Jedyna w Polsce placówka o tym profilu, wzorowana na szkołach Thomanerchor i Wienersängerknaben, stanowi perspektywiczne zaplecze edukacyjne zespołu. Instytucja jest organizatorem dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu – Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych, jak również Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. W 2012 r. zespół został wyróżniony za swoje dokonania artystyczne nagrodą Honorowej Perły Kultury, a w 2014 r. odebrał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poznański Chór Chłopięcy wykonuje przede wszystkim arcydzieła dawnej i współczesnej polifonii, najpiękniejsze utwory XX i XXI w. i muzykę filmową (m.in. zdobywcy Oskara – Jana A.P. Kaczmarka). Współpracuje ze znakomitymi artystami (kompozytorzy, dyrygenci, orkiestry, soliści) realizując również przedsięwzięcia z pogranicza sztuk i stylów. Chór dzięki ambitnej międzynarodowej działalności koncertowej staje się coraz bardziej rozpoznawalnym znakiem nowej jakości w polskiej i europejskiej kulturze.
CHÓR MĘSKI ARION dyr. Jacek Pawełczak Koncert: 26.12.23, godz. 12:15 Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu Chór Męski "ARION" powstał w Poznaniu w 1912 roku. Od tej chwili bez przerwy, zgodnie z ustalonymi przez jego założycieli celami, jednoczy w swoich szeregach miłośników śpiewu chóralnego. Obecnie "ARION" działa pod auspicjami Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu. W repertuarze chóru znajdują się polskie pieśni ludowe, patriotyczne, a także utwory muzyki dawnej, sakralnej i operowej. Ten muzyczny dorobek pokoleń, stworzony siłą i talentem niezliczonych, anonimowych często twórców, jest świadectwem historycznym, obrazem obyczajów; a także dowodem kultury narodu, jego fantazji i poczucia piękna. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc - szkół, zakładów pracy, domów kultury, domów dziecka, kościołów - w których występował "ARION". Chór koncertował również w Filharmonii w Warszawie, Lublinie, Bydgoszczy i Poznaniu. Swoim śpiewem uświetnił uroczystości odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza czy tablicy pamiątkowej Fryderyka Chopina. W samym tylko okresie bożonarodzeniowym daje 15 koncertów z kolędami i pastorałkami. Chór Męski "ARION" jest inicjatorem wielu cykli koncertowych: "Muzyka o zmierzchu", "Muzyka i architektura", "Moje pieśni", "Pieśń w życiu narodu" oraz koncertów monograficznych poświęconych twórczości Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Wacława Łachmana i Edmunda Maćkowiaka. Z jego inicjatywy od 1988 roku odbywają się w Poznaniu Ogólnopolskie Spotkania Chórów Męskich. 'ARION" uczestniczy w koncertach dyplomowych absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu; w cyklach koncertowych organizowanych przez Wielkopolski Związków Chórów i Orkiestr, Władze Miasta Poznania i Centrum Kultury "Zamek" ("Poznańskie Spotkania Chóralne", "Biesiady Chóralne", "Żywy śpiewnik domowy", "Muzyka Sacra", "Chóry, organy") oraz w wielu wydarzeniach muzycznych (festiwal "Muzyka i poezja gór", "Barbórkowe Spotkanie Chórów"), a nawet w widowiskach plenerowych ("Architektura - światło - dźwięk). "ARION" koncertuje także poza granicami kraju. Odbył dotychczas 25 tournee zagraniczne do 14 państw: występował m.in.: w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Rosji, Słowacji, San Marino, Wielkiej Brytanii, Watykanie i Włoszech. Zespół reprezentuje swoje miasto i cały region na niezliczonych przeglądach, festiwalach i konkursach, podczas których zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich były m.in.: Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach (laureat w kategorii chórów męskich) Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (zdobywca statuetki Trygława) Festiwal "Pieśni o morzu" w Wejherowie (l miejsce i statuetka "Złocistego żagla" Festiwal "Legnica Cantat" (podwójny laureat: w kategorii chórów dorosłych l chórów męskich) Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi (l miejsce w kategorii chórów męskich) Festiwal Pieśni Oręża Polskiego (puchar Grand Prix po trzykrotnym kolejnym zajęciu pierwszych miejsc).
KOMPANIA DRUHA STULIGROSZA Koncert: 30.12.22, godz. 18:40 Kościół św. Karola Boromeusza w Poznaniu W ciągu siedemdziesięciu lat istnienia Poznańskich Słowików przez chór przewinęło się ponad dwa tysiące śpiewaków. W 2000 roku, podczas pamiętnego I Zlotu Słowików, zawiązała się Kompania Druha Stuligrosza — towarzystwo byłych wychowanków chóru, które przez ponad osiem lat działało jako niezarejestrowane stowarzyszenie. W tym okresie, twórca Poznańskich Słowików — prof. Stefan Stuligrosz, dwukrotnie zaprosił członków Kompanii do wykonania wraz z zespołem męskim chóru Filharmonii arcydzieł muzyki sakralnej: Oratorium Chrystus na Górze Oliwnej Ludwiga van Beethovena i Requiem Luigiego Cherubiniego. Koncerty w Poznaniu i Gdańsku zakończyły się pełnym sukcesem połączonych chórów i ponownie rozbudziły u byłych śpiewaków miłość do pięknego śpiewu. Oficjalne powołanie i zarejestrowanie 1 kwietnia 2008 roku stowarzyszenia umożliwiło włączenie w działalność programową Kompanii stałego chóru męskiego. Chór — prowadzony przez byłego Słowika, wychowanka prof. Stefana Stuligrosza, Andrzeja Niedziałkowskiego — w krótkim czasie przygotował nowy program i dwukrotnie wystąpił z koncertem polskich kolęd. W uznaniu tej działalności Druh Stefan, jak w Kompanii nazywa się jej Patrona, zaprosił ponownie członków chóru do wykonania Messe Breve Charlesa Gounoda z zespołem męskim Poznańskich Słowików. Kompania Druha Stuligrosza nie poprzestała na tych osiągnięciach. Zespół konsekwentnie buduje repertuar i wykonuje go podczas koncertów, a także konkursów. W roku 2013, startując w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, chór zdobył Srebrne Pasmo, na II Międzyrzeckiej Uczcie Chóralnej otrzymał III miejsce, a największy z dotychczasowych sukcesów odniósł w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim – wśród 18 uczestniczących zespołów wyróżnił się, zdobywając Nagrodę Specjalną za wykonanie kompozycji autorstwa salezjanina, a w konkurencji chórów jednorodnych zajął pierwsze miejsce, ex equo z Katedralnym Chórem Dziewczęcym z Poznania.
ZESPÓŁ WOKALNY MINIMUS dyr. Sławomira Raczyńska Koncert: 6.01.23, godz. 16:00 Kościół św. Rocha w Poznaniu
Zespół Wokalny Minimus powstał w 2010 r. Skoncentrowany na śpiewie a cappella, posiada w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę renesansu oraz dzieła XX i XXI wieku, odwołujące się do ducha dawnych epok. Minimus często bierze udział w projektach związanych z historycznie poinformowanym wykonawstwem muzyki dawnej. Zespół chętnie współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, ma na swoim koncie kilka prawykonań chóralnych utworów a cappella. Koncertuje na terenie całego kraju, przywiązując wagę zarówno do wysokiego poziomu artystycznego, jak i głęboko przemyślanej dramaturgii koncertów. Zespół Wokalny Minimus nagrał trzy płyty CD, wydaną w 2014 roku „Nie tylko kolędy” z nowatorskimi opracowaniami kolęd, premierowe nagranie utworów kompozytora Marka Raczyńskiego na jego monograficznej płycie „Media Vita” z 2017 r. oraz najnowszą, „Wacław reimagined” (2020 r.) zawierającą współczesne dzieła inspirowane twórczością Wacława z Szamotuł. Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Został doceniony m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie (Grand Prix, 2021), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (I miejsce w kategorii, 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie (Złoty Dyplom 2018, 2014), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie (Złoty Dyplom, 2016) czy Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego im. Wacława z Szamotuł (I miejsce w kategorii, 2011), otrzymał również wyróżnienia za kulturę brzmienia i wykonania utworów muzyki dawnej. W skład zespołu wchodzą doświadczeni śpiewacy, wywodzący się z najlepszych poznańskich chórów. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sławomira Raczyńska. Minimus to również, a może przede wszystkim, grupa przyjaciół, których łączy pasja do wielogłosowego śpiewu. Różne charaktery i osobowości wzajemnie się uzupełniają we wspólnym dążeniu do piękna.
AFFABRE CONCINUI Koncerty: 07.01.23, godz. 18:45 Kościół św. Michała Archanioła w Poznaniu 15.01.23, godz. 17:00 Sala Widowiskowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Mieścisku
AFFABRE CONCINUI - zespół wokalny śpiewający a cappella, został założony w 1983r. w Poznaniu. Członkowie Zespołu są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich S.Stuligrosza i J.Kurczewskiego. Zespół koncertuje w największych ośrodkach kulturalnych kraju, a także poza jego granicami (Algieria, Anglia, Austria, Belgia, Białoruś, Chiny, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Płd., Liban, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szkocja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Watykan, Włochy). Zespół inaugurował Tarnowski Tydzień Talentów (1987), Poznańską Wiosnę Muzyczną (1989), Festiwal Muzyczny w Łańcucie (1991), Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans"(1996);występował podczas wielu Festiwali muzycznych w Polsce i za granicą. Był gościem Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997). Wielokrotnie występował podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach i w Gdańsku. W 1988r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Gorycji (Włochy) w kategorii zespołów kameralnych, a w 1994 laureatem II nagrody XLII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Arezzo (Włochy). W sierpniu 2008 roku Affabre Concinui wystąpił na Festiwalu w Edynburgu (Szkocja) gdzie jako jeden z nielicznych wykonawców zdobył najwyższą notę przyznawaną przez recenzentów festiwalowych. Zespół reprezentował kraj na Wystawach Światowych EXPO w Sewilli (1992),Hanowerze (2000) i w Aichi (2005), podczas Festiwalu Kultury Polskiej na Tajwanie, Tygodniach Kultury Polskiej w Pekinie i Algierze, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz na koncertach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Affabre Concinui zarejestrował wiele programów radiowych i telewizyjnych dla stacji polskich i zagranicznych. W 1991 roku zespół nagrał pierwszą płytę z muzyką polskiego renesansu dla francuskiego dystrybutora Harmonia Mundi, wysoko ocenioną przez krytyków specjalistycznego miesięcznika "Diapason". Od tego momentu powstają kolejne płyty zawierające repertuar zespołu, który obejmuje ponad 300 utworów, począwszy od muzyki renesansu po muzykę współczesną, kolędy polskie i różnych narodów oraz żarty muzyczne i utwory orkiestrowe – ze znakomitą imitacją instrumentów muzycznych. Do tej pory Affabre nagrał 18 płyt. Wśród kompozytorów tego repertuaru znajdują się m.in.: G.P.da Palestrina, B.Pękiel, Wacław z Szamotuł, T.Tallis, Orlando di Lasso, T.Morley, F.Schubert, R.Schumann, F.Chopin, St.Moniuszko, F.Poulenc, K.Penderecki, K.Dębski. Dużą część repertuaru Affabre Concinui stanowią przeboje rozrywkowe XXw. Świetnie zaaranżowane, wiernie oddają klimat oryginalnych wykonań z lat 50., 60., 70. i entuzjastycznie przyjmowane są przez publiczność podczas koncertów Zespołu. W 2008 roku członkowie zespołu zostali uhonorowani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowymi medalami Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS, a w 2013 odznaczeni przez Prezydenta RP Srebrnymi Krzyżami Zasługi za działalność artystyczną, społeczną i charytatywną. Od 2010 roku Zespół Affabre Concinui jest organizatorem pierwszego w Polsce festiwalu kameralnych zespołów wokalnych ”A cappella Poznań Festival”. Nazwa affabre concinui pochodzi z łaciny i oznacza idealnie współbrzmiąc. Stanowi artystyczne credo zespołu.
IGNIS CANTORES dyr. Edyta Muchowiecka-Kominek Koncert: 7.01.23, godz. 19:30 Kościół NMP Matki Kościoła w Poznaniu Ignis Cantores to kameralny zespół działający przy Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Tworzą go ludzie rozmaitych kierunków, zawodów i pasji. Powstał jesienią 2016 roku, jest więc najmłodszym chórem akademickim w Poznaniu. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Edyta Muchowiecka-Kominek. Chór ma na swoim koncie prawykonania kompozycji dyrygentki zespołu, a także pierwsze laury konkursowe: brązową longę podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego Muzyki Dawnej „Ars longa” (2018) oraz brązowy dyplom na VII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie (2020). W repertuarze chóru można znaleźć zarówno klasyczne utwory sakralne, jak i muzykę filmową czy przeboje muzyki popularnej.
THE HOOR dyr. Tomasz Kotwica Koncert: 8.01.23, godz. 19:30 Kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu Powstał w gronie znajomych w marcu 2010 roku. Od samego początku zespół działa przy Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. The Hoor reprezentuje miasto występując na terenie całego kraju i poza granicami. Chór z sukcesami bierze udział w międzynarodowych oraz krajowych konkursach i festiwalach chóralnych. Swój repertuar sukcesywnie wzbogaca o utwory muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. The Hoor od 2013 roku jest pomysłodawcą, organizatorem oraz wykonawcą Koncertów Pamięci Poległych w Walce o Niepodległość z okazji Narodowego Święta Niepodległości podczas których wykonywał dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej takie jak Requiem d-moll i Mszę Koronacyjną W.A. Mozarta, Mszę G-dur F. Schuberta, Małą Mszę Uroczystą G. Rossiniego, pieśni polskie K. Szymanowskiego i M. Bembinowa, cykl utworów St. Moniuszki oraz Requiem d-moll G. Faure. Dyrygentem The HOOR jest Tomasz Kotwica.
CHÓR DZIECIĘCY PSCHJK KUKUŁECZKI dyr. Hanna Berlin-Pietraszko Koncert: 13.01.23, godz. 18:00 Aula POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu Chór Dziecięcy "Kukułeczki" Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego powstał w 2005 roku. Pierwszą dyrygentką zespołu była Ewa Kukla. Od 2011 roku z dziewczynkami i chłopcami pracowały: Jadwiga Niemier, Kinga Kotlarek-Waszak, Edyta Muchowiecka, Sławomira Raczyńska i Hanna Pietraszko-Berlin oraz Anna Hyjek-Grześkowiak (od września2019). Głównym zadaniem Kukułeczek jest przygotowanie najmłodszych uczniów szkoły do pracy w Chórze Dziewczęcym PSCHJK oraz Poznańskim Chórze Chłopięcym. Wszechstronny repertuar dziecięcych piosenek (m.in. Jerzego Wasowskiego, Jerzego Kurczewskiego, Witolda Lutosławskiego) oraz kanonów daje najmłodszym możliwość nauki przez zabawę, sprzyjając ich rozwojowi muzycznemu.
CHÓR DZIEWCZĘCY POZNAŃSKIEJ SZKOŁY CHÓRALNEJ JERZEGO KURCZEWSKIEGO dyr. Anna Michalak Koncert: 13.01.23, godz. 18:00 Aula POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu
Zespół powstał w 2008 r. Początkowo śpiewały w nim uczennice szkoły w wieku 7-9 lat. Z biegiem czasu zwiększyła się liczebność zespołu, stąd w 2011 r. nastąpił podział na Chór Dziecięcy i Chór Dziewczęcy. Dziś chór tworzy ponad 50-osobowa grupa dziewcząt w wieku 10-15 lat. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym od początku działalności zespołu do czerwca 2017 r. była Dorota Wojnowska. Pod jej kierunkiem zespół odniósł spektakularne sukcesy w wielu konkursach polskich i międzynarodowych, a także nagrał płyty. Od 1 września 2017 r. stanowisko dyrygenta Chóru Dziewczęcego objęła Laura Stieler, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu im. I.J.Paderewskiego w klasie dyrygentury chóralnej. Laureatka XV Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do największych sukcesów Chóru pod kierownictwem nowego dyrektora artystycznego zespołu należą: udział w międzynarodowym festiwalu CHORTAGE HANNOVER 2018, udział w międzynarodowym festiwalu chórów dziewczęcych TRILLME, udział w festiwalu The September Concert oraz I nagroda i Nagroda Kuratora Oświaty za najlepszy chór dziecięcy Konkursu na XXI Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis, a także tygodniowe tourne z kolędami w Holandii i Belgii.
ALLA FINE dyr. Laura Stieler, Dominika Nakielna Koncert: 13.01.23, godz. 18:00 Aula POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu Zespół ALLA FINE (z wł. na zakończenie), powstał we wrześniu 2018 z inicjatywy uczennic oraz Laury Stieler i Łukasza Matusika. Początkowo zrzeszał najlepsze chórzystki ostatnich klas Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W krótkim czasie, ale dzięki intensywnej pracy 13 października 2018 zespół ALLA FINE zdobył I miejsce na 7. Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Maryjnej "Maryi Matce", oraz Grand Prix na V Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Obecnie zespół prowadzą Laura Stieler oraz asystentka Dominika Nakielna - studentka dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W skład Chóru wchodzą absolwentki Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.
CHÓR POSM II ST. IM. M. KARŁOWICZA dyr. Agata Domalewska Koncert: 13.01.23, godz. 18:00 Aula POSM II st. im. M. Karłowicza
Chór Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu rozpoczął działalność artystyczną w 1950 roku pod kierunkiem Mariana Nagórskiego, wraz z powołaniem do życia ówczesnego Państwowego Liceum Muzycznego. Kolejnymi kierownikami chóru byli: Stefan Stuligrosz, Andrzej Kamprowski, Przemysław Pałka, Aleksander Radzewski, Barbara Dąbrowska, Marek Gandecki. Od września 2021 roku chórzyści śpiewają pod kierunkiem dyrygent Agaty Domalewskiej.
CHÓR PSM I ST. IM. K.KURPIŃSKIEGO W POZNANIU dyr. Laura Stieler Koncert: 13.01.23, godz. 18:00 Aula POSM II st. im. M. Karłowicza
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. K. Kurpińskiego działająca w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, funkcjonuje od 1946 roku i jest jedyną w Poznaniu szkołą muzyczną rekrutującą dzieci i młodzież z różnych roczników, działającą w trybie „popołudniowym”. W PSM I st. kształci się około 320 uczniów, którzy w klasach 4-6 cyklu sześcioletniego, oraz w klasach 2-4 cyklu czteroletniego, realizują chór. Przez lata swej działalności chór brał udział w licznych projektach artystycznych, związanych z działalnością ZSM, a także poza jego murami. W ostatnich latach były to m.in.: „Magnificat – Koncert z okazji 90-lecia Radia Poznań”, „Nowowiejski – Hołd Ojczyźnie”, Koncerty podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, „Niepodległej - Koncert Jubileuszowy Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu“, koncert z cyklu „UNIA w MUZYCE”, a także Koncert pamięci Krzysztofa Komedy i udział w koncertach Cooperate Orchestra. Do pedagogów prowadzących chór należą m.in. Danuta Bartosz-Mierzyńska, Aleksandra Wojtaszek, Dorota Mucha. Od 2014 roku, chór prowadzi Laura Stieler.
CHÓR MŁODZIEŻOWY ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH W POZNANIU dyr. Laura Stieler Koncert: 13.01.23, godz. 18:00 Aula POSM II st. im. M. Karłowicza
Do chóru należy młodzież kształcąca się w Zespole Szkół Muzycznych. Przede wszystkim w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina (która istniejąca od 1960 roku) oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. J. Kaliszewskiej (która powstała w 1990 roku). PSM II st. jest jedyną w Poznaniu szkołą muzyczną rekrutującą dzieci i młodzież z różnych roczników, działającą w trybie „popołudniowym”. W OSM II st. kształci się młodzież o szczególnych i wcześniej ujawnionych uzdolnieniach muzycznych. W latach 1957-1967 Chór był współrealizator dzieł wokalno-instrumentalnych J.S.Bacha, L. van Beethovena, C. Debussy'ego i K. Szymanowskiego w ramach Koncertów Filharmonii Poznańskiej, pod batutą takich dyrygentów jak Stanisław Wisłocki, Zdzisław Szostak. W ostatnich latach Chór wziął udział m.in. w projektach: Poznańska Wiosna Muzyczna, Dni Łazarza, „Nowowiejski – Hołd Ojczyźnie”, „Magnificat – Koncert z okazji 90-lecia Radia Poznań”, Spektakle: „Megaprodukcja” oraz „Swatka”, Koncerty Charytatywne dla WCO, cykl koncertów podczas wymiany z Uckermärkische Musik und Kunstschule Angermünde, Koncerty Jubileuszowe ZSM, „Poznańska Muzyka Wolności”, „Koncert pamięci Krzysztofa Komedy”, „Muzyka Współczesna”, „La Musica – koncert muzyki rozrywkowej”. Kierownikami artystycznymi chóru byli m.in. Stanisław Kulczyński, Włodzimierz Maliszewski, Małgorzata Kwaśnik-Chmielewska, Eligusz Szczepaniak. OD 2015 roku zespół prowadzi Laura Stieler.
CHÓR KAMERALNY PRO VOCALIS dyr. Joanna Piech-Sławecka Koncert: 13.01.2023, godz. 19:15 Kościół św. Stanisława Kostki w Poznaniu Chór kameralny ProVocalis z Poznania tworzą amatorzy śpiewu a`cappella, którzy zbierają się by wspólnie realizować projekty artystyczne. Pierwszy z nich odbył się w 2017 roku i był to udział w konkursie Pomerania Cantat. Na estradzie na Filharmonii Koszalińskiej zespół zdobył Nagrodę Główną oraz Laur Moniuszkowski. W kolejnym roku, 2018 chór koncertował w Szczecinie. Podczas Międzynarodowego Szczecińskiego Konkursu Muzyki Pasyjnej zdobył Złoty Dyplom oraz I miejsce w kategorii Chórów Kameralnych. W tym samym roku zespól wziął udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskigo w Łowiczu. W konkursie wywalczył Zloty Dyplom i nagrodę za najwyższą punktację w swojej kategorii. Chórem dyryguje Joanna Piech-Sławecka - dyrygent, chórmistrz, oboistka, logopeda, trener emisji głosu. Podczas studiów w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy została stypendystką Ministra Kultury. Od 2002 r. współpracuje z Chórem Kameralnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym UAM w Kaliszu, gdzie prowadzi klasę dyrygowania i Chór Studencki WPA. Współtworzy Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" na UAM jako organizator koncertów, a od 2009 r. jako wicedyrektor festiwalu.
BE FOUR Koncert: 14.01.2023, godz. 17:00 Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczewie BeFour to cztery głosy i cztery historie z punktem wspólnym, którym jest muzyka. Żeński kwartet wokalny z Poznania powstał w 2011 roku i od początku koncertuje w tym samym składzie: Kamila Tracewska-Mikołajczak, Karolina Piesik, Anna Komendzińska, Brygida Sawicka-Stępińska. Zespół wykonuje przede wszystkim muzykę a cappella, a za największe wyzwanie stawia sobie pracę nad precyzją współbrzmienia żeńskich głosów. Sięga po klasykę chóralistyki, po muzykę latynoamerykańską, dawną, ludową, rozrywkową… Nieustannie szuka nowych muzycznych przestrzeni, stale poszerzając repertuar. BeFour chętnie podejmuje się udziału w rozmaitych muzycznych projektach wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych, m.in. aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Poznania - dla poznańskiej publiczności BeFour koncertował m.in. podczas „Poznańskiego Kolędowania” i Akademickich Gorzkich Żalów u Franciszkanów, a także w ramach koncertów z cyklu „Moja muzyka” organizowanych przez Centrum Kultury Zamek. W 2014 roku BeFour wyśpiewał sobie II miejsce i Złoty Dyplom na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat 45”. W kolejnych latach z sukcesami brał udział w festiwalach: „PER MUSICAM AD ASTRA” – Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. M. Kopernika w Toruniu, „In… canto sul Garda” we Włoszech czy w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Sacrum Non Profanum, poświęconym twórczości Andrzeja Panufnika. W roku 2019 ukazała się płyta zespołu No kidding/ Coś podobnego.
KÓRNICKI CHÓR ŻEŃSKI Koncert: 14.01.2023, godz. 19:15 Kościół św. Marka Ewangelisty w Poznaniu Kórnicki Chór Żeński Kórnickiego Ośrodka Kultury powstał z inicjatywy dyrygenta Mateusza Nabzdyka i rozpoczął działalność we wrześniu 2020 roku. Niestety pandemia skutecznie uniemożliwiła rozwój zespołu. Do regularnej pracy chór wrócił we wrześniu 2021 roku. Zespół skupia mieszkanki Kórnika i okolicznych miejscowości. Chórzystki mają różnorodne doświadczenia w śpiewie chóralnym, dla większości z nich to pierwsze kroki w zespołowym śpiewie. Poza cotygodniowymi próbami panie regularnie uczestniczą w warsztatach emisji głosu, prowadzonych przez profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. Zaangażowanie chórzystek i ich tytaniczna praca pozwoliły na przygotowanie kilkudziesięciu zróżnicowanych utworów i wykonanie ich na kilkunastu koncertach. Nadrzędną wartością chóru jest radość ze wspólnego muzykowania i pielęgnowanie relacji międzyludzkich.
POZNAŃSKI CHÓR POLIHYMNIA Koncert: 14.01.2023, godz. 19:15 Kościół św. Cyryla i Metodego w Poznaniu Poznański Chór Polihymnia powstał w 1983 r. z inicjatywy ówczesnego Prorektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Janusza Dzięcioła. Zespół tworzą przedstawiciele różnych zawodów, których połączyła pasja śpiewania. W repertuarze chóru znajduje się ponad 300 kompozycji z różnych epok, od średniowiecza do współczesności. We współpracy z Poznańską Orkiestrą Filharmoniczną, Poznańską Studencką Orkiestrą Kameralną oraz Sinfoniettą Bydgoską chór wykonał takie utwory jak: „Requiem”, „Missa brevis D-dur” W.A. Mozarta, „IX Symfonia” L. van Beethovena, „Completorium” G.G. Gorczyckiego, „Samson” F. Haendla, „Victoria” W. Kilara, „Missa D-dur” O. Nicolai's, „Quo Vadis” F. Nowowiejskiego, „Carmina Burana” C. Orffa, „Symfonia Psalmów” I. Stravinskiego, „Veni Creator” K. Szymanowskiego, „Magnificat” i „Gloria” A. Vivaldiego. Zespół koncertował m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Litwie, Niemczech, Norwegii, Węgrzech, Włoszech i Rosji. Poznański Chór Polihymnia był wielokrotnie nagradzany na festiwalach i konkursach, zarówno w kraju jak i za granicą, między innymi:
Internationales Chorfest Magdeburg, 2022
Musica Eterna Roma, 2016
Prague Advent Music Festival, 2015 r.
4th International Choir Festival and Competition „Canco Mediterrania”, Lloret de Mar - Barcelona, 2014 r.
IV Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej, Czestochowa, 2010 r.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej Ołomuniec, 2008 r.
Ogólnopolski Konkurs Muzyki Pasyjnej w Bydgoszczy, 2007 r.
Legnica Cantat, 2001 r.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej Rumia, 2001 r.
Przez 30 lat kierownictwo artystyczne zespołu spoczywało w rękach prof. Janusza Dzięcioła. Następnie objął je drugi dyrygent, syn założyciela zespołu, prof. Tomasz Dzięcioł. Poznański Chór Polihymnia angażuje się w koncerty lokalne, w tym bierze udział w koncertach towarzyszących Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu i Bożonarodzeniowym Festiwalu Muzycznym - Poznańskie Kolędowanie, a w 2015 i 2017 uczestniczył w Universitas Cantat Festival. W październiku 2022 r. chór brał udział w międzynarodowym festiwalu Internationales Chorfest Magdeburg 2022 i zdobył Złoty Dyplom, zwyciężając w kategorii chórów mieszanych.
CHÓR OGÓLNOUCZELNIANY AKADEMII MUZYCZNEJ W POZNANIU dyr. Marianna Majchrzak Koncert: 15.01.23, godz. 19:30 Kościół Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu Zespół tworzą studenci wybranych specjalności z całej uczelni. Chór stanowi ważne ogniwo pracy artystycznej Akademii, a także czynnie uczestniczy w życiu muzycznym Poznania. Specyfiką zespołu ogólnouczelnianego jest duża rotacja chórzystów. W zależności od studiowanej specjalności przygoda z chórem trwa różną ilość semestrów. Najczęściej studenci śpiewają w chórze przez jeden rok. Dlatego dla prowadzących zespół, oprócz oczywistości budowania wspólnego brzmienia i rozwoju umiejętności emisyjnych, niezwykle ważne jest kreowanie poczucia artystycznej wspólnoty wykonawczej. To poczucie bowiem, mimo krótkiej niekiedy przygody z chórem, zostaje w studentach jako muzyczny ślad wspólnych przeżyć i kreacji artystycznych związanych z chóralistyką. Od października 2022 roku zespół działa pod dyrekcją dr hab. Marianny Majchrzak, która jednocześnie pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Dyrygentury. Jest także absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej, chórmistrzem, pedagogiem i wychowawcą nowych pokoleń dyrygentów. Asystuje jej mgr Tomasz Karwański – pedagog Instytutu Edukacji Artystycznej. Dopełniający się duet dyrygencki współpracuje ze sobą od kilku lat przy różnych projektach.
CHÓR POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ VOLANTES SONI dyr. Paweł Łuczak Koncert: 15.01.23, godz. 19:30 Kościół Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” istnieje od ponad 20 lat. Od 2005 roku występuje pod dyrekcją wykładowcą Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, dr. hab. Pawła Łuczaka. Chór przez lata działalności występował na wielu scenach międzynarodowych, ale również tych lokalnych, wzbogacając życie kulturalne Poznania i promując rodzimą uczelnię. Ponadto chętnie uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych w poznańskich kościołach, szpitalach, szkołach specjalnych i domach dziecka, a także bierze aktywny udział w ich organizacji. Chór zrzesza wiele różnych osobowości, w skład zespołu wchodzą studenci, a także absolwenci Politechniki Poznańskiej oraz innych poznańskich uczelni. Repertuar Volantesów obejmuje pieśni religijne oraz świeckie różnych epok, zawiera również różnorodne utwory rozrywkowe czy ludowe. Przez lata swej działalności chór podjął się wielkich kompozycji wokalno-instrumentalnych, do których można zaliczyć „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego, „Wesele lubelskie” Tadeusza Szeligowskiego, „Requiem d-moll” W. A. Mozarta, „Mesjasza” G.F. Haendla, „Misę Criollę” Ariela Ramireza. Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” miał również możliwość dwukrotnie współpracować z kompozytorem, Zbigniewem Kozubem przy "Hymnach Maryjnych do słów Romana Brandstaettera", utworze stworzonym na uroczystość pięćdziesięciolecia koronacji Obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, która odbyła się w czerwcu 2018 roku. Drugim ważnym dziełem była kompozycja “Te Deum”, skomponowana na stulecie Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, zaprezentowana w murach Fary Poznańskiej w marcu 2020 roku. Pandemia zmusiła Volantesów do pracy zdalnej. Stworzyli wówczas kilka utworów w ramach akcji #zostańwdomu. Utwory te wielokrotnie można było obejrzeć w telewizji, a także na Facebooku Miasta Poznań, gdzie osiągały wielotysięczną oglądalność.
CHÓR MIESZANY HASŁO dyr. Kateryna Ciszak Koncert: 15.01.23, godz. 19:30 Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu Chór Mieszany „HASŁO” to już wiekowa tradycja śpiewacza wpisana w historię chóralistyki Poznania. Na początku dwudziestego wieku, kiedy po prawie 150 latach zaborów, można było znów swobodnie śpiewać po polsku, pracownicy Dyrekcji Kolei założyli chór męski, który miał właśnie krzewić polski śpiew, a przez to także polską kulturę i tradycję. Grono śpiewaków amatorów wykazywało w tym zakresie olbrzymie zaangażowanie tak, że szybko osiągnęli poziom mistrzowski, doceniony przez znanego wówczas kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, który specjalnie dla „Hasła” skomponował utwór, z jednej strony przesiąknięty ideałami ważnymi dla śpiewaków z drugiej, swoim stopniem trudności, doceniał ich potencjał wykonawczy. Mimo, że kolejne lata w historii naszego narodu były burzliwe, to chór kontynuował swoją misję występując w kraju i za granicą. Następny przełom nastąpił dopiero w 1991 roku. Z inicjatywy ówczesnego dyrygenta Henryka Górskiego, do chóru zaproszone zostały również panie, które zmieniły oblicze i brzmienie chóru, rozpoczynając tym samym nowy etap w jego historii. Dziś dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Kateryna Ciszak, absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku dyrygentury chóralnej. Od około 10 lat mieszka w Polsce i popularyzuje muzykę chóralną łącząc różne tradycje z nowoczesnością. Pod jej kierunkiem chór często koncertuje oraz bierze udział w konkursach, w których odnosi znaczące sukcesy. Oprócz złotych medali przywozi często dyplomy za nagrody specjalne jak choćby nagrodę główną za wykonanie utworu Stanisława Moniuszki przyznaną na V Bałtyckim Konkursie Chórów Pomerania Cantat w Koszalinie, który odbył się w czerwcu 2019 r. czy „za radość muzykowania” z występu na Ogólnopolskim Forum Chóralistyki we Wrocławiu w 2022 roku. Aktualnie chór obchodzi rok jubileuszowy, w czasie, którego chętnie koncertuje i popularyzuje muzykę chóralną.
DI NUOVO dyr. Dorota Wojnowska Koncert: 15.01.23, godz. 19:50 Kościół św. Jadwigi Królowej w Poznaniu
Kiedy były nastolatkami połączyła je wspólna pasja - muzyka. Jako chórzystki Marcinek Singers - Canticum Novum I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, pod dyrekcją Doroty Wojnowskiej zbudowały rozpoznawalną w polskiej i europejskiej chóralistyce markę. Dziś są zaangażowanymi mamami, aktywnymi zawodowo kobietami pełnymi energii i marzeń do spełnienia. Jednym z tych marzeń był powrót do śpiewu. I tak w 2017 roku powstał Żeński Chór Kameralny Di Nuovo. Za pulpitem stanęła ta sama co niegdyś, pełna energii i pomysłów dyrygentka Dorota Wojnowska. Po latach z wielką tremą, ale również z dumą i refleksją Zespół wkroczył na scenę ze swoimi pierwszymi koncertami w poznańskim środowisku. Wspólne muzykowanie, analizowanie partytur i tekstów, zanurzanie się w świat dźwięków, ale też żmudne powtarzanie najmniejszych sekwencji stało się cotygodniowym rytuałem, a zarazem odskocznią od codziennych stresów i obowiązków. Każda z dziewczyn, z różnym bagażem życiowych i zawodowych doświadczeń, uczestnicząc w próbach, a później w koncertach, realizuje pomysły doświadczonej dyrygentki współtworząc spójny organizm. Istotną częścią działalności Zespołu stało się uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych Miasta Poznania. Można do nich zaliczyć choćby koncert na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu w ramach obchodów 100-lecia I LO, oprawa muzyczna 42 Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, koncerty w ramach Poznańskiego Kolędowania. Chór Di Nuovo, po wznowieniu swej aktywności artystycznej, wziął udział w konkursach, zdobywając nagrody: Złoty Dyplom na VI Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2019), Grand Prix w XV Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2020), Srebrny Dyplom w V Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” w Tykocinie (2022) i zajął III miejsce na VI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu (2022). Jednym z celów chóru jest integracja środowiska chóralnego poprzez wspólne koncerty i warsztaty. Najnowszym pomysłem artystycznym chóru jest włączenie dzieci do wspólnego muzykowania. Tak powstał świąteczny projekt Gore gwiazda Jezusowi.