Poznańskie Kolędowanie
  • PROGRAM
  • UCZESTNICY
  • KONTAKT
  • POPRZEDNIE EDYCJE
Obraz
POZNAŃSKI CHÓR CHŁOPIĘCY - ORGANIZATOR
​dyr. Jacek Sykulski

Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury. Nowy podmiot utworzono z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku, kiedy to został założony przez wybitnego dyrygenta Jerzego Kurczewskiego (1924-1995). Chór koncertował ponad 3000 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Berliner Dom, Notre Dame w Paryżu, Konzerthaus Berlin, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Sanktpetersburska czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. W latach 1992 – 2003 chór działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy – Polskie Słowiki. Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. W szacunku dla tradycji chór tworzy nową jakość w światowej chóralistyce, poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, autorskich technik pracy z głosami, warsztatów ze specjalistami, kształtowanie oryginalnego i naturalnego brzmienia chóru chłopięco – męskiego, a także wykonywanie muzyki napisanej w XXI wieku, często specjalnie dla zespołu. Działa w ścisłej współpracy z istniejącą od 1957 roku z Poznańską Szkołą Chóralną J. Kurczewskiego, do której uczęszczają młodzi śpiewacy. Jedyna w Polsce placówka o tym profilu, wzorowana na szkołach Thomanerchor i Wienersängerknaben, stanowi perspektywiczne zaplecze edukacyjne zespołu. Instytucja jest organizatorem dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu – Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych, jak również Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. W 2012 r. zespół został wyróżniony za swoje dokonania artystyczne nagrodą Honorowej Perły Kultury, a w 2014 r. odebrał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poznański Chór Chłopięcy wykonuje przede wszystkim arcydzieła dawnej i współczesnej polifonii, najpiękniejsze utwory XX i XXI w. i muzykę filmową (m.in. zdobywcy Oskara – Jana A.P. Kaczmarka). Współpracuje ze znakomitymi artystami (kompozytorzy, dyrygenci, orkiestry, soliści) realizując również przedsięwzięcia z pogranicza sztuk i stylów. Chór dzięki ambitnej międzynarodowej działalności koncertowej staje się coraz bardziej rozpoznawalnym znakiem nowej jakości w polskiej i europejskiej kulturze.


Picture
CHÓR DZIEWCZĘCY POZNAŃSKIEJ SZKOŁY CHÓRALNEJ JERZEGO KURCZEWSKIEGO
​dyr. Laura Stieler 

Zespół powstał w 2008 r.  Początkowo śpiewały w nim uczennice szkoły w wieku 7-9 lat. Z biegiem czasu zwiększyła się liczebność zespołu, stąd w 2011 r. nastąpił podział na Chór Dziecięcy i Chór Dziewczęcy.  Dziś chór tworzy ponad 50-osobowa grupa dziewcząt w wieku 10-15 lat. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym od początku działalności zespołu do czerwca 2017 r. była Dorota Wojnowska. Pod jej kierunkiem zespół odniósł spektakularne sukcesy w wielu konkursach polskich i międzynarodowych, a także nagrał płyty. Od 1 września 2017 r. stanowisko dyrygenta Chóru Dziewczęcego objęła Laura Stieler, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu im. I.J.Paderewskiego w klasie dyrygentury chóralnej. Laureatka XV Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Do największych sukcesów Chóru pod kierownictwem nowego dyrektora artystycznego zespołu należą: udział w międzynarodowym festiwalu CHORTAGE HANNOVER 2018, udział w międzynarodowym festiwalu chórów dziewczęcych TRILLME, udział w festiwalu The September Concert oraz I nagroda i Nagroda Kuratora Oświaty za najlepszy chór dziecięcy Konkursu na  XXI Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis, a także tygodniowe tourne z kolędami w Holandii i Belgii. 

Picture
KOMPANIA DRUHA STULIGROSZA
dyr. Andrzej Niedziałkowski
W ciągu siedemdziesięciu lat istnienia Poznańskich Słowików przez chór przewinęło się ponad dwa tysiące śpiewaków. W 2000 roku, podczas pamiętnego I Zlotu Słowików, zawiązała się Kompania Druha Stuligrosza — towarzystwo byłych wychowanków chóru, które przez ponad osiem lat działało jako niezarejestrowane stowarzyszenie. W tym okresie, twórca Poznańskich Słowików — prof. Stefan Stuligrosz, dwukrotnie zaprosił członków Kompanii do wykonania wraz z zespołem męskim chóru Filharmonii arcydzieł muzyki sakralnej: Oratorium Chrystus na Górze Oliwnej Ludwiga van Beethovena i Requiem Luigiego Cherubiniego. Koncerty w Poznaniu i Gdańsku zakończyły się pełnym sukcesem połączonych chórów i ponownie rozbudziły u byłych śpiewaków miłość do pięknego śpiewu. Oficjalne powołanie i zarejestrowanie 1 kwietnia 2008 roku stowarzyszenia umożliwiło włączenie w działalność programową Kompanii stałego chóru męskiego. Chór — prowadzony przez byłego Słowika, wychowanka prof. Stefana Stuligrosza, Andrzeja Niedziałkowskiego — w krótkim czasie przygotował nowy program i dwukrotnie wystąpił z koncertem polskich kolęd. W uznaniu tej działalności Druh Stefan, jak w Kompanii nazywa się jej Patrona, zaprosił ponownie członków chóru do wykonania Messe Breve Charlesa Gounoda z zespołem męskim Poznańskich Słowików. Kompania Druha Stuligrosza nie poprzestała na tych osiągnięciach. Zespół konsekwentnie buduje repertuar i wykonuje go podczas koncertów, a także konkursów. W roku 2013, startując w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, chór zdobył Srebrne Pasmo, na II Międzyrzeckiej Uczcie Chóralnej otrzymał III miejsce, a największy z dotychczasowych sukcesów odniósł w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim – wśród 18 uczestniczących zespołów wyróżnił się, zdobywając Nagrodę Specjalną za wykonanie kompozycji autorstwa salezjanina, a w konkurencji chórów jednorodnych zajął pierwsze miejsce, ex equo z Katedralnym Chórem Dziewczęcym z Poznania.

Obraz
BETLEJEM W POLSCE oraz Poznańskie Kolędowanie zaprasza na Widowisko p.t. "GŁOŚNA NOC!"

Widowisko
GŁOŚNA NOC!
Betlejem w Polsce 2019/2020
 
·     Kolędy z różnych stron świata
·     Utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję
·     Wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją                historię Bożego Narodzenia
·     Porywające aranżacje muzyczne
·     Niezwykła oprawa multimedialna
·     Świąteczna atmosfera, w której podzielimy się                    opłatkiem

To będzie koncert na tysiące głosów!
To będzie Głośna Noc!
Przeżyj ją i wyśpiewaj ją z nami!
Dochód z trasy koncertowej widowiska Betlejem w Polsce, Głośna Noc zostanie przeznaczony na pomoc dla osób potrzebujących.
 
Kup bilet – zostań Ambasadorem Miłosierdzia!

Obraz
CHÓR KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI
dyr. Monika Derda

Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu powstał pod koniec lutego 2003 roku, posiada status chóru amatorskiego. Jego założycielką jest podinsp. Małgorzata Piechura aktualna Prezes chóru. Patronat nad Chórem sprawuje Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu oraz Zarząd Wojewódzki NSZZ  Policjantów woj. Wielkopolskiego. Chór uczestniczy w cyklicznych uroczystościach , związanych z Policją oraz co dwa lata w Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu. Co roku organizuje wraz z zaproszonymi gośćmi w Kościele Garnizonowym Policji Wielkopolskiej Koncert kolędowy„ Niebiescy wraz z  Przyjaciółmi grają i śpiewają kolędy”. 
Chór  brał udział w Międzynarodowych koncertach policyjnych: 
- z udziałem orkiestr policyjnych z Czech, Niemiec i Polski w Zgorzelcu w 2007 roku; 
- wraz z Polizeichor Fulda w Pszowie w 2007 roku; 
- Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Policyjnych we Wrocławiu w 2009 roku; 
-w maju 2007 roku chor gościł Ijssellands Politie Mannenkoor z Holandii, a we wrześniu tegoż roku był z rewizytą u swoich holenderskich kolegów. 
- w 2010 roku chór gościł  w Fuldzie w Niemczech u swoich kolegów z Polizeichor Fulda a w 2013 roku Polizeichor Fulda był gościem uroczystych obchodów 10 – lecia chóru;
- w 2015 roku wystąpił z repertuarem kolędowym w Dreźnie w Niemczech, a w 2017 roku Polizeichor Drezno był gościem Koncertu kolędowego „ Niebiescy wraz z Przyjaciółmi grają i śpiewają kolędy”;
- w grudniu 2018 roku wystąpił w Wilnie i okolicach z repertuarem patriotycznym i kolędowym dla tamtejszej Polonii, otrzymując za swoją działalność Zlotą Statuetkę im. Stanisława Moniuszki .
 Chór z powodzeniem uczestniczył w wielu konkursach chóralnych zdobywając
-Brązowe Pasmo oraz Nagrodę Dyrektora Organizacyjnego Ogólnopolskiego Turnieju o Kryształowe Serce Ziemi Chełmińskiej .w 2013 roku,
- wyróżnienie podczas III Festiwalu Pieśni Chóralnej w Sławie w 2014 roku 
-II miejsce w swojej kategorii podczas XVII Konkursu Chóralnego CANTIO LODZIENSIS w Łodzi w 2014 roku .
-  2017 roku został laureatem III edycji poznańskiej „ Bitwy na glosy” i wywalczył sobie występ z wokalistą Rudim Schuberthem,
- w 2018 roku podczas XIII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie zdobył „ Brązowe pasmo „,
 W czerwcu  2019 roku  chór przebywał w Licheniu, gdzie występował z koncertami  w Bazylice Licheńskiej oraz Kościółku sw. Doroty. W lipcu 2019 roku odbyły się w całym kraju uroczyste obchody  100- lecia powołania Policji. Chór brał czynny udział w tych uroczystościach. W swoim dorobku chór posiada wiele utworów patriotycznych i sakralnych, popularnych oraz pieśni ludowych.
 Chór nagrał 4 płyty:
„ Sercu najmilejsza „  w 2007 roku ,
 z kolędami „ W Dzień Bożego Narodzenia „ w 2009 roku
„ Ciesz się Matko Polsko” w 2013 roku
„ XV lat Chóru KWP w Poznaniu. Poważnie i na wesoło” w 2018 roku.
 Od 1 kwietnia 2014 roku dyrygentką chóru jest  Monika Derda absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, laureatka wielu konkursów dyrygenckich.


Obraz
 POZNAŃSKI CHÓR CANTICORUM
dyr. Robert Kurczewski

Poznański Chór CANTICORUM składa się z  30-tu chórzystów, którzy z zaangażowaniem      i przyjemnością koncertują po całej Polsce, jak i poza granicami kraju. Chór swoją działalność rozpoczął w maju 2005r.   Założycielem i kierownikiem artystycznym od samego początku jest Robert Kurczewski dla którego muzyka jest wielką miłością i pasją. Śpiewamy muzykę z każdej epoki i rodzaju. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni: od średniowiecznej „Bogurodzicy”, poprzez utwory romantyczne, pieśni patriotyczne do współczesnych opracowań Rubika czy zespołu Bajm. Nasze koncerty uprzyjemniają uroczystości kościelne, szkolne, dla seniorów lub społeczności lokalnej. Chór Canticorum tworzą pasjonaci szukający poprzez śpiew odskoczni od rzeczywistości, mamy przegląd różnych zawodów, przekonań , osobowości i charakterów, ale przede wszystkim jesteśmy „chóralną rodziną” wspierającą się w radościach i smutkach.               

Picture
MOTET ET MADRIGAL
dyr. Leszek Bajon

Zespół ten powstał w roku akademickim 1965/1966 jako Międzywydziałowe Koło Naukowo – Artystyczne zrzeszające aktualnych studentów i absolwentów wszystkich wydziałów poznańskiej Uczelni. Ten status formalno – prawny obowiązuje w Chórze do dziś. Początkowo repertuar Zespołu budowany był na największych zabytkach literatury wokalnej i wokalno – instrumentalnej okresu Renesansu i Baroku. Pod kierownictwem prof. L. Bajona włączono do niego dzieła romantyków i kompozytorów współczesnych. Po roku 1980 Chór „Motet et Madrigal” rozpoczął szeroką działalność także poza granicami naszego kraju. Owocem współpracy z Agencją Koncertową „Azymuth” z siedzibą w Lokeren /Belgia/ były liczne trasy koncertowe po krajach Beneluxu, a także RFN, Austrii i Szwajcarii. W roku 1983 Chór zajął II miejsce w kategorii zespołów kameralnych Międzynarodowego Konkursu Chórów Radiofonii Europejskich „Let the peoples sing” w Monachium. Kolejny rok to seria koncertów w Moskwie /m. in. w Sali Wielkiej Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego/. Przełom lat 1985/1986 to cykl przedstawień w Operze Monte Carlo, pod dyrekcją Mstislawa Roztropowicza. Lata 1988 i 1989 to okres współpracy z poznańskimi orkiestrami: Filharmonii /m. in. Przygotowanie Suity z opery „Czarna maska” K. Pendereckiego pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego/ i Orkiestry Kameralnej „Amadeus” Agnieszki Duczmal /nagranie płytowe opery „Xerxes” G.Fr.Haendla oraz tournee dookoła Sycylii/. W latach 1992 – 2000 Zespół /jako stały chór festiwalowy/ występował corocznie w letnich festiwalach oper kameralnych w Putbus na Wyspie Rugii. W kolejnych latach /do 2004-/ festiwal ten, pod nazwą „Canto Bayreth” miał swoją kontynuację w mieście Ryszarda Wagnera. W latach 1999 – 2006 Zespół został zaangażowany jako stały chór Festiwalu odbywającego się w Austriackim Erl „Tiroler Festspiele”. Treścią tego festiwalu były monumentalne wykonania najsłynniejszych dzieł wokalno – instrumentalnych /od Beethovena, poprzez J.Brahmsa, G. Verdiego po dramaty muzyczne R. Wagnera i utwory G. Mahlera oraz I. Stawińskiego/. Prof. L. Bajon pełnił przy tym Festiwalu funkcję dyrygenta – koordynatora chórów festiwalowych oraz członka Rady Artystycznej.

Picture
POZNAŃSKIE SENIORITKI
​dyr. Ewa Wodzyńska

Chór Kameralny  Poznańskie Senioritki – powstał w 2014 roku z inicjatywy dyrygentki Ewy Wodzyńskiej (absolwentka wydziału Edukacji Muzycznej i Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu), skupiając panie w wieku senioralnym z całego Poznania i okolic. Najmłodsza pani ma 64 lata – najstarsza 77.  W repertuarze można usłyszeć pieśni z całego świata - m.in. afrykańskie, amerykańskie, hiszpańskie, hebrajskie, rosyjskie i oczywiście polskie. Ciekawe aranżacje oraz kolorowe stroje i zabawne gadżety budzą wielkie zainteresowanie odbiorców. Zespół, dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrygentki  i  chórzystek i oraz ogromnej dbałości o szczegóły wykonawcze rozwija się się zajmując coraz wyższe lokaty na festiwalach i konkursach chóralnych.
Do najbardziej prestiżowych można zaliczyć:
  • Koncerty z okazji Międzynarodowych Dni Senioria na zaproszenie Urzędu Miasta Brna. Brno, Czechy(wrzesień 2019)
  • Udział w X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Wilno, Litwa, (lipiec 2019)
  • Nagroda Specjalna za najlepszą postać sceniczną oraz srebrne pasmo w Festiwalu chóralnym Choir in Motion Łódź (kwiecień 2019)
  • udział Zespołu w programie telewizyjnym TV4 „Ja Cie kręcę”
  • koncert podczas Grand Prix Polskiej Chóralistyki, Poznań grudzień 2018
  • udział Zespołu w zdjęciach do klipu Mai Koman „Nie ma Kevina” (premiera listopad 2018)
  • koncert uświetniający uroczystość otwarcia Targów Viva Seniorzy, Poznań (październik 2018)
  • koncert na Zamku Trebnitz (Niemcy) wrzesień 2018
  • III miejsce w IX Ogólnopolskich Juwenaliach Trzeciego Wieku w Warszawie (wrzesień 2018 )
  • tytuł INICJATORA ROKU 2017 za najlepszą inicjatywę kulturalną w kategorii NAGRODA MIESZKAŃCÓW
  • koncert "Od juniora do seniora" na zaproszenie pana Jacka Sykulskiego, którego organizatorem był Poznański Chór Chłopięcy,
  • udział na scenie radiowej TRÓJKI w Warszawie w festiwalu im. Agnieszki Osieckiej 
  • I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki gospel GOSPELOWNIA w Poznaniu (październik 2017)
  • srebrne pasmo na festiwalu Music Everywhere w Gdańsku, gdzie zespół został również wyróżniony ponadregulaminową nagrodą specjalną - WOW! - za największy power na scenie i porwanie publiczności (październik 2017)
  • I miejsce w kategorii zespoły wokalne w III Międzynarodowych muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie (październik 2017) 
  • I miejsce festiwal Bitwa na głosy w Poznaniu (maj 2017)
  • I miejsce w VII Międzypowiatowym Przeglądzie Twórczości Seniorów (czerwiec 2016) 
 Chór bardzo aktywnie koncertuje również w całej Wielkopolsce: od początku istnienia dał ponad 130 koncertów. Poznańskie Senioritki zrealizowały również od roku 2017 kilka autorskich projektów dyrygentki współfinansowanych przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania. Obecnie najważniejszym projektem nad którym Senioritki pracują od kilku miesięcy to koncert   piosenek retro z lat 20-tych i 30-tych m.in. Fogga, Bodo i Ordonki w aranżacjach opracowanych przez dyrygentkę Ewę Wodzyńską na chór i solistę. Premiera niebawem!


Obraz
 CHÓR HASŁO
dyr. Kateryna Ciszak

Chór Mieszany „HASŁO” z Poznania, śpiewający dziś pod dyrekcją Kateryny Ciszak,  został założony – jako chór męski –  przez grupę pracowników Dyrekcji Kolei w Poznaniu    w październiku 1922 roku. Skupiał amatorów, zafascynowanych muzyką chóralną. Znaczące osiągnięcia zespołu w krzewieniu kultury muzycznej zostały docenione m.in. przez Feliksa Nowowiejskiego, który specjalnie dla „Hasła”, z okazji 10-lecia istnienia tegoż chóru,  napisał utwór „Tam w moim kraju” (do słów Marii Konopnickiej). W roku 1991, z inicjatywy ówczesnego dyrygenta, Henryka Górskiego, do „Hasła” dołączyły głosy żeńskie, a chór męski stał się odtąd chórem mieszanym.  Ważnym wydarzeniem w życiu chóru był koncert jubileuszowy z okazji 95 - lecia istnienia, który odbył się 11. listopada 2017 roku. Był to jednocześnie ostatni występ pod kierownictwem wspomnianego Henryka Górskiego. Aktualnie Chór Mieszany „HASŁO” z Poznania pracuje w 37- osobowym składzie, a co cieszy najbardziej, budzi zainteresowanie nowych osób.  Stojąca na jego czele Kateryna Ciszak to młoda dyrygentka, coraz bardziej znana i doceniana w środowisku chóralnym. Muzyka to jej pasja od najmłodszych lat. Jest absolwentką Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku dyrygentury chóralnej. Od ponad 5 lat mieszka w Polsce i popularyzuje muzykę chóralną. Od października 2018r. prowadzi scholę w Bazylice św. Józefa i Klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu. Jak zostało powiedziane - na co dzień jest dyrygentką szczycącego się ponad 95-letnią już tradycją Chóru Mieszanego „HASŁO” z Poznania, a jej praca łączy najlepsze tradycje chóralne z tym, co nowoczesne i oryginalne. Pod jej kierunkiem w listopadzie 2017r. chór wziął udział KONKURSIE CHÓRÓW, który odbywał się w ramach Pierwszej Edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Gospelownia, z okazji XV-lecia Poznańskich Warsztatów Gospel oraz XX-lecia chóru Gospel Joy. Zespół zajął II miejsce. W kwietniu 2018 roku chór wziął udział w konkursie i festiwalu chóralnym Musica in Urbe organizowanym w Bydgoszczy, w którym zajął pierwsze miejsce, zdobywając złoty dyplom, a także dyplom zwycięzcy w kategorii chóry seniorów oraz statuetkę konkursu Musica in Urbe. Chór zdobył również nagrodę specjalną Prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzego Derendy. W listopadzie 2018r. Chór „Hasło” wziął udział w The Prof. Józef Świder International Festival Of Music, konkursie chórów w Cieszynie, zdobywając tym razem tytuły: Zwycięzcy Kategorii, Srebrny Dyplom oraz Nagrodę Specjalną- Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za Kultywowanie Tradycji Śpiewu Chóralnego. Maj 2019 roku to przede wszystkim ogromny sukces naszej Dyrygentki, która podczas V Ogólnopolskiego Konkursu ARS LONGA (konkursu muzyki dawnej) w Poznaniu uzyskała tytuł Wyróżniającego się Dyrygenta. Zostały docenione umiejętności Kateryny Ciszak, a także jej pasja i zaangażowanie. W czerwcu 2019 roku Chór “Hasło” wziął udział w V Bałtyckim Konkursie Chórów Pomerania Cantat w Koszalinie. Tym razem chórzyści wrócili jako zdobywcy jedynego złotego dyplomu w najliczniej obsadzonej kategorii, tj. chóry seniorów, a zarazem zwycięzcy tejże kategorii. Oprócz tego chórowi przyznano również nagrodę główną za wykonanie utworu Stanisława Moniuszki. Listopad 2019 to XV Rybnicka Jesień Chóralna. Wraz z nią przyszedł czas na kolejny sukces Chóru Mieszanego “Hasło”. Tym razem był to jedyny złoty dyplom w kategorii chórów senioralnych. Sukcesy „Hasło” zawdzięcza świetnej współpracy między chórzystami a Panią Dyrygent, wysiłkom zarządu chóru oraz pracy wszystkich sopranów, altów, tenorów i basów podczas prób, będących zarazem okazją do spotkania w gronie dobrze rozumiejących się, kochających śpiew ludzi.
​

Picture
ALLA FINE
dyr. Laura Stieler, Dominika Nakielna

Zespół ALLA FINE (z wł. na zakończenie), powstał we wrześniu 2018 z inicjatywy uczennic oraz Laury Stieler i Łukasza Matusika. Początkowo zrzeszał  najlepsze chórzystki ostatnich klas Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W  krótkim czasie, ale dzięki intensywnej pracy 13 października 2018 zespół ALLA FINE zdobył I  miejsce na 7. Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Maryjnej "Maryi Matce", oraz Grand Prix na V Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Obecnie zespół prowadzą Laura Stieler oraz asystentka Dominika Nakielna - studentka dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W skład Chóru wchodzą absolwentki Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

Picture
CHÓR KAMERALNY HIBIKE
​dyr. Katarzyna Jaskólecka

Chór Kameralny Hibike to żeński zespół działający pod patronatem Zakładu Japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chór powstał 5 lat temu z inicjatywy jego dyrygentki - mgr Katarzyny Jaskóleckiej, absolwentki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Hibike tworzą pasjonatki śpiewu i kultury japońskiej, które marzą, aby pewnego dnia udać się w trasę koncertową po Japonii.

Picture
POLIHYMNIA
dyr. Tomasz Dzięcioł

Chór POLIHYMNIA powstał w 1983 roku z inicjatywy ówczesnego prorektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Janusza Dzięcioła, a obecnie prowadzi go syn założyciela - dr hab. Tomasz Dzięcioł. Bogata działalność koncertowa w Polsce, jak i w wielu krajach świata przyniosła zespołowi pochlebne recenzje oraz nagrody na licznych festiwalach i konkursach. W repertuarze chóru znajduje się około 300 utworów pochodzących z różnych epok - od średniowiecza do współczesności. Szeroka i urozmaicona gama prezentowanych przez nas utworów pozwala nam uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach i uświetniać wszelkiego rodzaju uroczystości. I tak np. oprócz tradycyjnego“kolędowania” w okresie Bożego Narodzenia, koncertujemy z repertuarem muzyki pasyjnej w okresie Wielkiego Postu lub na takich imprezach, jak. Święto Niepodległości z repertuarem pieśni patriotycznych. Naszym udziałem był też koncert “Wszystkie barwy wiosny” w Muzeum w Szreniawie czy też coroczne koncerty towarzyszące festiwalowi Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Współpracując z Państwową Filharmonią w Poznaniu i innymi orkiestrami, zespół wykonywał takie dzieła wokalno-instrumentalne, jak: "Requiem" czy „Missa brevis D-dur" Wolfganga Amadeusza Mozarta, IX Symfonię Ludwika van Beethovena, "Completorium" Grzegorz Gerwazego Gorczyckiego, oratorium "Samson" Fryderyka Haendla, "Victoria" Wojciecha Kilara, "Missa D-dur" Otto Nicolai, "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego, "Carmina Burana" Carla Orffa, "Symfonie Psalmów" Igora Strawińskiego czy "Veni Creator" Karola Szymanowskiego oraz ostatnio “Gloria” Antonio Vivaldiego.

Obraz
CHÓR MĘSKI ARION
Chór Męski "ARION" powstał w Poznaniu w 1912 roku. Od tej chwili bez przerwy, zgodnie z ustalonymi przez jego założycieli celami, jednoczy w swoich szeregach miłośników śpiewu chóralnego. Obecnie "ARION" działa pod auspicjami Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu. W repertuarze chóru znajdują się polskie pieśni ludowe, patriotyczne, a także utwory muzyki dawnej, sakralnej i operowej. Ten muzyczny dorobek pokoleń, stworzony siłą i talentem niezliczonych, anonimowych często twórców, jest świadectwem historycznym, obrazem obyczajów; a także dowodem kultury narodu, jego fantazji i poczucia piękna. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc - szkół, zakładów pracy, domów kultury, domów dziecka, kościołów - w których występował "ARION". Chór koncertował również w Filharmonii w Warszawie, Lublinie, Bydgoszczy i Poznaniu. Swoim śpiewem uświetnił uroczystości odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza czy tablicy pamiątkowej Fryderyka Chopina. W samym tylko okresie bożonarodzeniowym daje 15 koncertów z kolędami i pastorałkami. Chór Męski "ARION" jest inicjatorem wielu cykli koncertowych: "Muzyka o zmierzchu", "Muzyka i architektura", "Moje pieśni", "Pieśń w życiu narodu" oraz koncertów monograficznych poświęconych twórczości Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Wacława Łachmana i Edmunda Maćkowiaka. Z jego inicjatywy od 1988 roku odbywają się w Poznaniu Ogólnopolskie Spotkania Chórów Męskich. 'ARION" uczestniczy w koncertach dyplomowych absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu; w cyklach koncertowych organizowanych przez Wielkopolski Związków Chórów i Orkiestr, Władze Miasta Poznania i Centrum Kultury "Zamek" ("Poznańskie Spotkania Chóralne", "Biesiady Chóralne", "Żywy śpiewnik domowy", "Muzyka Sacra", "Chóry, organy") oraz w wielu wydarzeniach muzycznych (festiwal "Muzyka i poezja gór", "Barbórkowe Spotkanie Chórów"), a nawet w widowiskach plenerowych ("Architektura - światło - dźwięk). "ARION" koncertuje także poza granicami kraju. Odbył dotychczas 25 tournee zagraniczne do 14 państw: występował m.in.: w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Rosji, Słowacji, San Marino, Wielkiej Brytanii, Watykanie i Włoszech. Zespół reprezentuje swoje miasto i cały region na niezliczonych przeglądach, festiwalach i konkursach, podczas których zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich były m.in.: Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach (laureat w kategorii chórów męskich) Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (zdobywca statuetki Trygława) Festiwal "Pieśni o morzu" w Wejherowie (l miejsce i statuetka "Złocistego żagla" Festiwal "Legnica Cantat" (podwójny laureat: w kategorii chórów dorosłych l chórów męskich) Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi (l miejsce w kategorii chórów męskich) Festiwal Pieśni Oręża Polskiego (puchar Grand Prix po trzykrotnym kolejnym zajęciu pierwszych miejsc).

Picture
POZNAŃSKI CHÓR DZIEWCZĘCY - CAMPANELLI
dyr. Beata Sibrecht

Włoskie słowo „campanelli” oznacza dzwonki. Założycielka i dyrygentka utworzonego w 2001 r. Poznańskiego Chóru Dziecięcego Campanelli, tak właśnie wyobrażała sobie dziecięce głosy - jako dźwięczne dzwonki, wykonane z najszlachetniejszych materiałów. Upływ czasu oraz dorastanie dzieci w zespole, doprowadziło do zmiany jego nazwy na obecnie istniejącą. W latach 2006 – 2016 zespół działał u Zmartwychwstańców na poznańskiej Wildzie, biorąc udział w ożywionej działalności wspólnoty parafialnej, oraz polskich i zagranicznych koncertach, konkursach i festiwalach. Od 2017 r zespół reprezentuje Parafię pw. Św. Marcina w Poznaniu. W repertuarze ”Campanelli” znajduje się ponad 100 utworów kompozytorów różnych epok, w tym opracowania oraz utwory autorskie dyrygentki.

Picture
CHÓR UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
dyr. Przemysław Pałka

Chór Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu istnieje od 1959 roku. Tworzą go studenci i absolwenci UMP oraz innych wyższych uczelni miasta Poznania. Założycielem zespołu jest dr Jerzy Fischbach – lekarz i dyrygent w jednej osobie, natomiast od 37 lat nad rozwojem artystycznym sprawuje pieczę dyrygent i dyrektor artystyczny chóru prof. dr hab. Przemysław Pałka. Aktualny wizerunek artystyczny zespołu współtworzą też asystenci – dyrygenci: Aleksandra Pałka i Tomasz Karwański oraz akompaniator Jakub Koterba. Od początku swego istnienia, Chór jest ważnym artystycznym elementem macierzystej uczelni, koncertując podczas licznych uroczystości akademickich. Bierze również czynny udział w życiu kulturalnym miasta i kraju. Przez 60 lat swojej działalności zespół został laureatem 31 czołowych nagród i wyróżnień konkursów i festiwali muzycznych w Polsce i Europie. Współpracował wielokrotnie z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Akademii Muzycznej w Poznaniu, Poznańskiej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza a także Międzynarodową Orkiestrą Studentów Medycyny (EMSO) i Międzynarodową Orkiestrą Lekarzy (EDO) – wykonując dzieła wokalno-instrumentalne Zwierzchowskiego, Mozarta, Beethovena, Kilara i innych. Koncertował także w Niemczech, Chorwacji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Szwecji, Szwajcarii, Czechach, Grecji, Holandii, we Włoszech, na Węgrzech i Białorusi. Chór wydał pięć płyt z muzyką sakralną i świecką.

Picture
CHÓR KAMERALNY DYSONANS
dyr. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz

Historia Chóru Kameralnego Dysonans sięga roku 1991, kiedy to grupa młodych ludzi postanowiła założyć zespół. Nazwali go prowokacyjnie i trochę z przekory Dysonans. Nazwa ta przetrwała do dziś i stanowi pewnego rodzaju motto zespołu, bowiem dysonans to nie tylko nazwa muzycznego zjawiska, ale również napięcie, energia potęgująca emocje .Takie są właśnie interpretacje chóru-dynamiczne, emocjonalne ,wysoko oceniane nie tylko za technikę , ale także ze względu na ekspresję wykonań. Dziś Chór Kameralny Dysonans, to zespół z tradycjami i doświadczeniem, ale stale poszukujący nowych wyzwań i inspiracji. Zespół działa przy Stowarzyszeniu Promocji Kultury Cantamen. Koncertuje w niemal wszystkich krajach Europy i bierze udział w najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach chóralnych: Legnica Cantat 2000 , Rimini International Choir Competition  2012, Concorso Polifonico Internationale Guido d’Arezzo 2014, Concorso Internationale di Canto Corale, Gorizia 2016, London International A Cappella Choir Competition 2015 i 2017. Chór Kameralny Dysonans jest  laureatem licznych  nagród. Do najnowszych osiągnięć zespołu należą : I Nagroda w kategorii Barok, II nagroda w kategorii Renesans oraz nagroda specjalna za program o najwyższych walorach artystycznych na 55. Concorso Internationale di Canto Chorale  Gorizia w 2016 roku, a także udział w  ścisłym finale organizowanego przez Petera Phillipsa, dyrektora The Tallis Scholars - London International a Cappella Competition w 2017 roku. W kwietniu 2018 roku chór odbył tournee do Ameryki Płd, gdzie wziął udział w XII Festival International de Musica Renecentista y Barroca Misiones de Chiquitos w Boliwii i jako jedyny zespół z Europy Wschodniej wykonał utwory w językach rdzennych Indian. Repertuar Chóru Kameralnego Dysonans jest bardzo szeroki. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, ale sięga również po kompozycje współczesne, a także popularne. Ma w swoim dorobku kilka prawykonań , uczestniczy w wykonaniach form wokalno-instrumentalnych. Współpracuje z orkiestrami, np. Arte dei Suonatori, Collegium F, Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych. Dyrygentem Chóru Kameralnego Dysonans od początku jest prof. dr hab. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz ,wykładowca  Akademii Muzycznej w Poznaniu, Kierownik Katedry Chóralistyki . 

​
Picture
ŻEŃSKI CHÓR KAMERALNY DI NUOVO
dyr. Dorota Wojnowska

Kiedy były nastolatkami połączyła je wspólna pasja - muzyka. Jako chórzystki Marcinek Singers - Canticum Novum I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, pod dyrekcją Doroty Wojnowskiej (primo voto Lewandowskiej) zbudowały wraz z wieloma koleżankami i kolegami rozpoznawalną w polskiej i europejskiej chóralistyce markę. Opuściwszy mury liceum, część z nich kontynuowała przygodę chóralną w zespołach akademickich. Dziś są zaangażowanymi mamami, aktywnymi zawodowo kobietami pełnymi energii i marzeń do spełnienia. Jednym z tych marzeń był powrót do śpiewu. Realizując ten cel w 2017 roku absolwentki „Marcinka” powołały do życia Żeński Chór Kameralny Di Nuovo. Za pulpitem stanęła ta sama co niegdyś, pełna energii i pomysłów dyrygentka Dorota Wojnowska. I tak po latach z wielką tremą, ale również z dumą i refleksją Zespół wkroczył na scenę ze swoimi pierwszymi koncertami w poznańskim środowisku. Wspólne muzykowanie, analizowanie partytur i tekstów, zanurzanie się w świat dźwięków, ale też żmudne powtarzanie bodaj najmniejszych sekwencji stało się cotygodniowym rytuałem, a zarazem odskocznią od codziennych stresów i obowiązków. Każda z dziewczyn, z różnym bagażem życiowych i zawodowych doświadczeń, uczestnicząc w próbach, a później w koncertach realizuje pomysły doświadczonej dyrygentki współtworząc spójny organizm. Tego nie da się zrobić w pojedynkę. Do sukcesów Di Nuovo można zaliczyć m.in. koncert na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu w ramach obchodów 100-lecia I LO, Koncert Inauguracyjny 42 Międzynarodowego Listopada Poetyckiego oraz udział w VI Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2019), skąd Chór przywiózł Złoty Dyplom.

Picture
CHÓR KAMERALNY SINE NOMINE
dyr. Anna Grześkowiak

Chór powstał w listopadzie 2016 roku. Grupa przyjaciół, amatorów związanych z Duszpasterstwem Akademickim oo. dominikanów zaczynała od bardzo prostych utworów i niewielkiego, kameralnego składu. Chór stopniowo się rozwija, sięgając po coraz trudniejszy repertuar, biorąc udział w festiwalach i organizując samodzielne koncerty. Opiekę emisyjną nad zespołem sprawuje Weronika Kulczycka. Chór zdobył Srebrny Dyplom w konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie (październik 2018 r.), 3 miejsce w Konkursie Chórów „Maryi Matce” w Poznaniu (październik 2019 r.) oraz Złoty Dyplom w kategorii chóry mieszane podczas Festiwalu Cantantes Lublinensis (listopad 2019 r.).

Picture
POZNAŃSKI CHÓR KAMERALNY FERMATA
​PRZY UNIWERSYTECIE ARTYSTYCZNYM
dyr. Mateusz Sibilski

Poznański Chór Kameralny FERMATA to niewielka grupa entuzjastów wspólnego śpiewu. Zespół tworzą studenci i absolwenci poznańskich uczelni, których połączyła pasja kameralnego, często solistycznego śpiewania każdego rodzaju muzyki wokalnej. W repertuarze togo około 16 osobowego zespołu znajdują się arcydzieła muzyki dawnej
i utwory kompozytorów współczesnych piszących specjalnie dla Fermaty. Chór również śpiewa popularne przeboje muzyki pop i jazzu wokalnego. Z racji tak rozbudowanego repertuaru Fermata często jest zapraszana do wzięcia udziału
w różnych koncertach i festiwalach a także często uczestniczy w uroczystościach akademickich. Zespół powstał w 1990 roku a jego twórcą jest „od zawsze” szef artystyczny Mateusz MJ Sibilski. XXX lat pracy zespołu zaowocowało licznymi, czołowymi nagrodami na konkursach krajowych i europejskich. Fermata dysponuje sporym dorobkiem fonograficznym – między innymi sześć płyt CD. Szczególne miejsce w bibliotece chóru zajmuje muzyka polska.
Od września 2019 roku zespół działa pod patronatem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Picture
ORKIESTRA UNIWERSYTECKA CKS PRZY UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM
dyr. Mateusz Sibilski

Orkiestra Uniwersytecka Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu istnieje od 2012 roku. Do 2017 roku był to zespół projektowy, pracujący w różnych składach instrumentalnych, dostosowywanych do potrzeb poszczególnych projektów muzycznych. Od października 2017 roku szef Centrum Kultury Studenckiej powierzył stworzenie stałego zespołu instrumentalnego dr Mateuszowi MJ Sibilskiemu. W ten sposób powstała około 15 osobowa Orkiestra Smyczkowa. Zespół pracuje nad tworzeniem swojego brzmienia i wymiaru orkiestrowego. Poszerza swe koncertowe doświadczenia. Stałą estradą zespołu jest Scena Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dr Mateusz MJ Sibilski dodając nowe pozycje i formy uatrakcyjnia repertuar zespołu, jest inicjatorem projektów artystycznych realizowanych przez Orkiestrę. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości Orkiestra zrealizowała specjalny projekt zatytułowany „Najpiękniejsza jest Muzyka Polska” będący prezentacją dorobku muzycznego kompozytorów polskich ostatniego wieku i współczesności. Stałym elementem sezonu artystycznego Orkiestry są Gala Uniwersytetu Przyrodniczego i Koncert Świąteczny z muzyką na Boże Narodzenie. W roku 2019 powstaje pierwsza płyta CD orkiestry. W październiku 2019 w Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Orkiestra wykonała Requiem W.A. Mozarta wraz z Poznańskim Chórem Kameralnym Fermata przy Uniwersytecie Artystycznym w ramach koncertu na Zaduszki 100-lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Picture
CHÓR POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ VOLANTES SONI
dyr. Paweł Łuczak

Chór Politechniki Poznańskiej Volantes Soni jest kontynuatorem bogatych tradycji poznańskiej chóralistyki. Powstał w 1999 roku z inicjatywy Moniki Kusz, a w 2005 roku rola dyrygenta powierzona została Pawłowi Łuczakowi. Od pierwszych dni działa pod patronatem Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej. Volantes Soni jest zrzeszeniem różnych, ciekawych osobowości. Zasilają go osoby różnych profesji, w dużej mierze są to studenci, a także absolwenci Politechniki ale także innych poznańskich uczelni wyższych. Chór pełni rolę reprezentacyjną na Politechnice, ubarwiając uroczystości na rodzimej uczelni. Prowadzi także szeroką działalność koncertową w Poznaniu, śpiewając na najważniejszych scenach miasta. Ponadto uczestniczy w koncertach charytatywnych w poznańskich kościołach, szpitalach, szkołach specjalnych i domach dziecka, a także bierze aktywny udział w ich organizacji. Chór Politechniki Poznańskiej brał udział na prestiżowych festiwalach i konkursach chóralnych w Polsce oraz Europie – w Czechach, Hiszpanii, Bułgarii,  Macedonii, Irlandii Północnej oraz we Włoszech.
Volantes Soni mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami, do ostatnich należą:
2019 – Złoty Dyplom i I miejsce w kategorii muzyki katalońskiej na IX Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2019 – Złoty Dyplom i II miejsce w kategorii muzyki sakralnej na IX Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2019 – Złoty Dyplom i II miejsce w kategorii muzyki ludowej na IX Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2018 – Złoty dyplom na VIII Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Ars Liturgica w Gnieźnie
2017 – Srebrny dyplom na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie
2017 – Złoty dyplom na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie
2016 – I miejsce w kategorii chórów akademickich oraz Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu o tematyce Pater Noster na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej Pater Noster w Strzepczu
2015 – II miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim
2014 – Złote Pasmo na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnych Ave Maria w Chojnicach
2013 – Złoty Dyplom i II miejsce w kategorii muzyki katalońskiej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2013 – Złoty Dyplom w kategorii muzyki sakralnej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2013 – Złoty Dyplom w kategorii muzyki ludowej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii

Picture
CHÓR DZIECIĘCY PSCHJK KUKUŁECZKI
dyr. Anna Hyjek-Grześkowiak
Chór Dzie­cięcy "Kukułeczki" Poznań­skiej Szkoły Chó­ral­nej Jerzego Kur­czew­skiego powstał w 2005 roku. Pierw­szą dyry­gentką zespołu była Ewa Kukla. Od 2011 roku z dziew­czyn­kami i chłop­cami pra­co­wały: Jadwiga Nie­mier, Kinga Kotla­rek-Waszak, Edyta Muchowiecka, Sławomira Raczyńska i Hanna Pietraszko-Berlin oraz Anna Hyjek-Grześkowiak (od września2019). Głów­nym zada­niem Kuku­łe­czek jest przy­go­to­wa­nie naj­młod­szych uczniów szkoły do pracy w Chó­rze Dziew­czę­cym PSCHJK oraz Poznań­skim Chó­rze Chło­pię­cym. Wszech­stronny reper­tuar dzie­cię­cych pio­se­nek (m.in. Jerzego Wasow­skiego, Jerzego Kur­czew­skiego, Witolda Luto­sław­skiego) oraz kano­nów daje naj­młod­szym moż­li­wość nauki przez zabawę, sprzy­ja­jąc ich roz­wo­jowi muzycznemu.

Picture
CHÓR POGŁOSY
dyr. Joanna Sykulska
Chór Pogłosy rozpoczął działalność w 1996 roku jako chór żeński Canto-Cantare, założony przez Ewę Maćkowiak-Sibilską przy VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zespół przez ponad 20 lat koncertował w Hiszpanii, Grecji, Szwajcarii, Włoszech oraz USA. Zdobywał także nagrody na ogólnopolskich międzynarodowych konkursach. Otrzymał m.in. złoty medal -Europe and its songs w Barcelonie (2009 r.) oraz Złote Pasmo na X Jubileuszowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2015 r.).  Z końcem 2016 roku założycielka chóru przekazała go Joannie Sykulskiej – byłej chórzystce Canto-Cantare. Pod jej kierownictwem artystycznym chór uczestniczył w obchodach 90-lecia Radia Poznań, podczas których wraz z innymi zespołami wykonał „Magnificat” J. Ruttera oraz brał udział w audycjach Radia Poznań. Jesienią 2017 r. została podjęta decyzja o rozszerzeniu chóru o głosy męskie. W tym składzie zadebiutował w grudniu podczas XXII Koncertu Bożonarodzeniowego. W czerwcu 2018 r. Canto-Catare otrzymalo III nagrodę na IV Ogólopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu. W listopadzie zespół został zaproszony do współpracy z zespołem kakofoNIKT w ramach poznańskiego festiwalu muzyki nowej „Sonus ex Machina”. Podczas styczniowego koncertu noworocznego chór zadebiutował pod nazwą „Chór Pogłosy”. Zaprezentował utwory kompozycji Tomasza Citaka, poznańskiego kompozytora młodego pokolenia. Następnie zespół został zaproszony wraz z zespołem kakofoNIKT na bydgoski festiwal „Ethniesy”, gdzie kontynuował pracę nad  wspólnym projektem „What a Mass”. W kwietniu nawiązał współpracę z wokalistą Hummamem Ammari. Miesiąc później Pogłosy zdobyły pierwszą nagrodę na 22. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Picture
ZESPÓŁ SOLISTÓW LUMEN VOCALE
dyr. Marianna Majchrzak
Zespół Solistów LUMEN VOCALE działa od 2011 r. Obecny skład tworzą muzycy różnych specjalności, których łączy pasja do śpiewu zespołowego. Zachowując tradycje chóralnego podejścia do brzmienia członkowie zespołu równocześnie eksponują indywidualne barwy poszczególnych głosów. Koncepcja ta znajduje odzwierciedlenie w nazwie »Zespół Solistów«. Duże doświadczenie w interpretacji utworów utrzymanych w przeróżnych stylach muzycznych umożliwia włączenie do repertuaru zarówno dzieł muzyki dawnej, jak i współczesnych kompozycji. Oprócz bogatej działalności koncertowej zespół pochwalić się może licznymi osiągnięciami na konkursach. Do tych najważniejszych należą: trzy Drugie Nagrody oraz Nagroda Specjalna na 66. Concorso Polifonico Internazionale Guido d’Arezzo – Włochy (2018); Grand Prix na 25. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii (2013); III miejsce na 46. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat (2014); Nagroda Główna w konkursie Musica Sacra oraz Złoty Dyplom na 51. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2016). Zespół parokrotnie odbył także turnee po Ukrainie na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. W 2017 r. ukazała się pierwsza płyta Lumen Vocale contemporary choral music. Kierownikiem artystycznym zespołu jest dr hab. Marianna Majchrzak – absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury chóralnej prof. dr hab. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz. Od 2011 roku jest wykładowcą w macierzystej uczelni, a tytuł doktora obroniła w 2015 r. Wśród jej licznych osiągnięć indywidualnych wyróżnić należy II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. S. Kulczyńskiego w Poznaniu (2010); a także wyróżnienie na V Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej: W stronę Polifonii we Wrocławiu (2011). Marianna Majchrzak była także m.in. stypendystką programu Erasmus na Universitate fur Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu oraz uczestniczką Masterclass for Choral Conductors w Marktoberdorfie (2013). 

Picture
MIŁA ORKIESTRA SMYCZKOWYCH TRANSFORMACJI
dyr. Miron Stieler

Miła Orkiestra Smyczkowych Transformacji - niezwykły projekt muzyczny Mirona Stielera, który w większości tworzą dorośli uczący się grać na skrzypcach - od zera! Miła Orkiestra jest otwarta i na tych, którzy dopiero rozpoczęli naukę i graja kilka miesięcy, jak i na tych, którzy po kilkunastoletniej przerwie chcieliby wrócić do skrzypiec. Miła Orkiestra to też pierwsza w Polsce zdrowa orkiestra, której specjalnie skonstruowane próby m.in. z użyciem poduszek fizjoterapeutycznych zapewniają bezpieczną i komfortową grę na instrumencie!

Picture
ORKIESTRA PSM I ST. IM. K. KURPIŃSKIEGO
dyr. Laura Stieler
Orkiestrę Smyczkową Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego tworzą uczniowie klas 4-6 kształcenia 6-cio letniego i klas 2-4 kształcenia 4-o letniego. Od 2015 roku prowadzi ją Laura Stieler - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Głównym zadaniem orkiestry jest wspólne muzykowanie, rozwijanie umiejętności uczniów, muzykalności i wrażliwości muzycznej. Orkiestra bierze aktywny udział w życiu artystycznym Zespołu Szkół Muzycznych, ale także współtworzy cykl koncertów "Gramy solo i w zespole".

Proudly powered by Weebly
  • PROGRAM
  • UCZESTNICY
  • KONTAKT
  • POPRZEDNIE EDYCJE